Uygulama öncesi veya çalışmalara ara verildikten sonra İsollat sıvı seramik kaplama homojen oluncaya kadar iyice karıştırılır(8-10dk).
İSOLLAT kaplamanın karıştırıcı mikser ile maksimum 100 devir/dakika hızında karıştırılması önerilir (daha hızlı bir şekilde karıştırıldığı takdirde seramik topların mekanik olarak hasar görmesine sebep olabilir ve dolaysıyla ürün zarar görebilir). Karıştırıcıyı kovanın altına sokarak, tekrar kaldırarak ve karıştırma açıları değiştirilerek üründe kıvamında homojenlik sağlanmalıdır. Kovanın dikey hareketlerine devam ederek kovanın içinde dairesel hareketleri yapılmalıdır. Ürün krema kıvamına benzer homojen kitle şekline gelene kadar bu hareketlere devam edilecektir.

Dikkat: İSOLLAT kaplamada üründe istenmeyen değişimleri önlemek için sulama tavsiye edilmez. Yine de, yüzeyde katılaşma durumunda, şişlik ve kalıcı kabuk oluşumu durumunda ( uygun olmayan muhafaza veya uzun muhafaza süresi yüzünden) ürünün kıvamını krema haline getirecek 19 litre başına 50-120 ml küçük miktarlar ile iç içe karıştırıcıyla su eklemek gereklidir.

İSOLLAT-M nın kullanımıyla boyama çalışmaları süresinde, eksi derecedeki durumlarda (-15 dereceye kadar) derecesi +10 C'den az olmayan ılık odada muhafaza edilmiş ürün kullanılması ve işe başlamadan önce karıştırılması tavsiye edilir. Fazla akışkanlığı ve kaplama sertliğini önlemek için İSOLLAT-M kaplamayı aynı kovadan 1-2 saat içinde kullanmak gereklidir. Sertleşme durumunda, kaplama ılık bir odada ısıtılmalıdır ve iyice karıştırılmalıdır. Ondan sonra boyama işlemine devam edilebilir.